Geografija Kipra

Ova slika, koju je snimio NASA-in satelit Terra 30. januara 2001, prikazuje 3 geološke regije Kipra. Zapadni i centralni dio Kipra zauzima planinski masiv Troodos, čiji površinski sloj uglavnom čine bazaltne stijene i čiji se najviši vrh nalazi na 1.952 m. Uz sjevernu i sjeveroistočnu obalu pruža se u tankom luku drugi planinski masiv na Kipru - Kirenijsko gorje. U prostoru između ovih masiva nalazi se glavni grad, Nikozija, vidljiva kao sivo-smeđa mrlja blizu centra slike.

Kipar je ostrvska država u istočnom dijelu Sredozemnog mora. Treće je najveće ostrvo ovog mora (nakon ostrva Sicilija i Sardinija) i 81. najveće ostrvo svijeta.

Za Kipar se može reći da ima povoljan geografski položaj. Leži u istočnom Sredozemlju, na raskrsnici triju kontinenata: Evrope, Azije i Afrike. Po prirodno-geografskim činjenicama pripada Aziji, ali u svim društvenim aspektima okrenut je Evropi. Kipar je, također, i član Evropske unije. Ovo je najistočnije ostrvo u Sredozemnom moru, a s površinom od 9.251 km2 treće je po veličini u njemu (nakon Sicilije i Sardinije). Što se tiče država, po površini je 169. na svijetu i po tome je najsličniji Libanonu i Portoriku.


© MMXXIII Rich X Search. We shall prevail. All rights reserved. Rich X Search